Segertåget 2013

På denna sida sammanställer vi alla som kliver på årets segertåg. För att hamna på listan måste man ha vunnit en tävling i orientering. Är det sen en internationell, nationell eller distriktstävling spelar ingen roll.

- En seger är en seger - 

Namn Tävling Klass Datum
Nils Edvardsson Ärlaträffen H40 31/3
Axel Bovallius Skärgårdsmedeln H14K  7/4
Mårten X Skärgårdsmedeln Ö7 7/4  
Andera Silier Skärgårdsmedeln Ö3 7/4  
Erik Bovallius Skärgårdsmedeln  H10   7/4  
Joahan Langerak Grymnatta H12 12/4  
Magnus Cerderlöf Grymnatta H35 12/4  
Måreten Waldenfjord Lidingö H40 14/4  
Magnus Cerderlöf Lidingö Ö8 14/4  
Lars Palmqvist Enenracet H50 20/4  
Birgitta Billstam Enenracet D65 20/4  
Rebecca Waldenfjord Enenracet D16 20/4  
Johan Langerak Enenracet H12 20/4  
Magnus Cerderlöf Enenracet Ö8 20/4  
Erik Bovallius Kringelträffen H10 21/4  
Mårten Waldenfjord Kringelträffen H40 21/4  
Isak Langerak/Lars Palmqvist Tiomilarepet H21K 24/4  
Birgitta Billstam Uppsala Möte D65 27/4  
Emil Nilsson Ravinen U4 28/4  
Anne Lundmark Ravinen D60 28/4  
Johan Langerak Ravinen H12 28/4  
Erik Bovallius Ravinen H10 28/4  
Birgitta Billstam Järla D65 1/5  
Erik Bovallius Järla H10 1/5  
Johan Langerak Järla H12 1/5  
Ellinor Hamberg Järla D21K 1/5  
Rasmus Palmqvist Aslaksen Järla H20 1/5  
Erik Bovallius Tiomilakorten H10 5/5  
Lukas Gustavsson Tiomilakorten H12K 5/5  
Benjamin Langerak Tiomilakorten H16 5/5  
Alexander Whitty Tiomilakorten H16K 5/5  
Ellinor Hamberg Tiomilakorten D12K 5/5  
Erik Bovallius Sprint-DM H10 7/5  
My Lennartsson Roslagshelg, långdistans D12K 9/5  
Emil Nilsson Vårträffen, Visborg H14K 12/5  
Oskar Edvardsson & Benjamin Langerak Centrum Teamsprint H28 15/5  
Birgitta Billstam Skogsflicks-match D65 23/5  
Ellen Ahlbin Ungdomsserien U4 23/5  
Herman Persson Ungdomsserien H14K 23/5  
Saga Gimerus Ungdomsserien D16K 23/5  
Ellinor Hamberg Ungdomsserien D12K 23/5  
Oskar Edvaldsson Ungdomsserien H16 23/5  
Erik Bovallius Ungdomsserien H10 23/5  
Johan Langerak Sömmarlägssprinten H10 31/5  
Jannick Brabie Sommarlägssprinten U1 31/5  
Karin Boström DM Medel Ångermanland D21 6/6  
Andrea Silier MTB-O SM ÖK 9/6  
Johan Sköld ESIK KM H50 11/6  
Rasmus Palmqvist Aslaksen Idre 3-dagars E2 H20 26/6  
Birgitta Billstam Ravinens 3-kväll E1 D65 1/7  
Mårten Waldenfjord Ravinens 3-kväll E1 Ö8 1/7  
Noel Waldenfjord Ravinens 3-kväll E1 Ö5 1/7  
Ann Lundmark Ravinens 3-kväll E1 D60 1/7  
Birgitta Billstam Ravinens 3-kväll E2 D65 2/7  
Ann Lundmark Ravinens 3-kväll E1 D60 2/7  
Birgitta Billstam Ravinens 3-kväll E3 D65 3/7  
Ann Lundmark Ravinens 3-kväll E1 D60 3/7  
Mårten Waldenfjord Tjust 2-dagars E2 H40 3/7  
Andreas Winander Schönning Gotlands 2-dagars H20E 6/7  
Erik Bovallius Gotlands 2-dagars H10 7/7  
Martin Stenback Gotlands 2-dagars Ö5 7/7  
Birgitta Billstam Gotlands 3-dgr E1 D65 9/7  
Rasmus Palmqvist Aslaksen E-weekend E2 Ö9 13/7  
Isak Langerak E-weekend E2 Ö7 13/7  
Andrea Silier Njurunda Ö5 14/7  
Lars Palmqvist High Coast 2-days E1 H50 17/7  
Karin Boström High Coast 2-days E2 Ö8 18/7  
Linus Albinsson Oringen E1 MTB-O H12 21/7  
Emmy Albinsson Oringen E2 MTB-O D14 22/7  
Linus Albinsson Oringen E3 MTB-O H12 23/7  
Emmy albinsson Oringen E3 MTB-O D14 23/7  
Joakim Byström Oringen E3 H20L 24/7  
Birgitta Billstam Oringen E4 D65 25/7  
Joakim Byström Oringen E5 H20L 26/7  
Joakim Byström Oringen totalt H20L 26/7  
Birgitta Billstam Hemavan - sprint D60 29/7  
Birgitta Billstam Hemavan - medel D65 30/7  
Birgitta Billstam Hemavan - lång D65 31/7  
Kennet Nordstrand H43 epilogen H55 11/8  
Calle Nilsson GM Nationella, Fårö H14 17/8  
Emil Nilsson GM Nationella, Fårö H14K 17/8  
Anders Lundh Åker H50 17/8  
Ann Lundmark Hellas D60 17/8  
Erik Bovallius Hellas H10 17/8  
Emil Nilsson Fåröloppet H14K 18/8  
Birgitta Billstam Sorundadubbeln D65 24/8  
Anton Silier Sorundadubbeln Ö1 24/8  
Rebecca Waldenfjord Sorundadubbeln D16 24/8  
Jefta Langerak Sorundadubbeln H18E 24/8  
Andreas Winander Schönning L-100 H20 24/8  
Rasmus Palmqvist Aslaksen Sorundadubbeln H20E 25/8  
Johan Langerak Sorundadubbeln H12 25/8  
Rebecca Waldenfjord Sorundadubbeln D16 25/8  
Anna Ahlbin Enskede U2 31/8  
Erik Bovallius Enskede H10 31/8  
Birgitta Billstam Linnéklassikern medel D65

31/8

 
Rasmus Palmqvist Aslaksen Linnéklassikern medel H20 31/8  
Birgitta Billstam Linnéklassikern lång D65 1/9  
Eric Roller Brunnrundan H45 1/9  
My Lennartsson DM Lång, Haninge D12K 7/9  
Lars Söderlund DM Lång, Haninge ÖM3 7/9  
Anne Lundmark DM Lång, Haninge D60 7/9  
Erik Bovallius DM Medel, Tullinge H10 8/9  
Rasmus Palmqvist Aslaksen DM Medel, Tullinge H20 8/9  
Karina Langerak DM natt D50 13/9  
Birgitta Billstam DM Natt D65 13/9  
Anders Boström BVSOK ÖM7 22/9  
Erik Bovallius BVSOK H10 22/9  
Erik Bovallius Södertörnsdubbeln, medel H10 28/9  
Lars Palmqvist SEDOC Haigh Hall Blue 28/9  
Lars Palmqvist LOC Cumbrian Galoppen Blue 29/9  
Birgitta Billstam Södertörnsdubbeln, lång D65 29/9  
Johan Langerak Södertörnsdubbeln, lång H12 29/9  
Magnus Cederlöf Södertörnsdubbeln, lång ÖM9 29/9  
Lars Palmqvist Österåker H50 5/10  
Emmy Albinsson 25manna MTBO D14 13/10  
Lars Söderlind Daladubbeln ÖM3 19/10  
Erik Bovallius Helg utan älg, E1 H10 19/10  
Erik Bovallius Helg utan älg, E2 H10 20/10  
Fredrik Leffler Helg utan älg, E2 ÖM6 20/10  
Birgitta Billstam Helg utan älg, E2 D65 20/10  
Guillermo Bossi Haningenatt H35 25/10  
Julia Ahlbin Nordcupen E1 D16K 26/10  
Johan Langerak Nordcupen E1 H14 26/10  
Samuel Bergman Nordcupen E1 H12K 26/10  
Erik Boivallius Nordcupen E1 H10 26/10  
Anton Mörkfors Nordcupen E1 U2 26/10  
Rasmus Palmqvist Aslaksen Smålandkavlen ÖM8 27/10  
BIrgitta Billstam Oktoberracet, Enen D65 27/10  
Birgitta Billstam/Lars Jonasson Golden Rings Klass A 2/11  
Rasmus Palmqvist Aslaksen/Joakim Byström Höstlunken H21B 3/11  
Eric Roller/Nils Edvaldsson Höstlunken H40 3/11  
Johan Langerak/ Höstlunken H12 3/11  
Rebecca Waldenfjord/ Höstlunken D16 3/11  
Andreas Winander Schönning Novembertävling, medel H20 9/11  
Lars Palmqvist Novembertävling, medel H50 9/11  
Rebecca Waldenfjord Nordcupen E2 D16 9/11  
Julia Ahlbin Nordcupen E2 D16K 9/11  
Noel Waldenfjord Nordcupen E2 H14 9/11  
Samuel Bergman Nordcupen E2 H12K 9/11  
Marcus Grunder Nordcupen E2 U1 9/11  
Birgitta Billstam Novembertävling, lång D65 10/11  
Lars Palmqvist Novembertävling, lång H50 10/11  
Nils Edvaldsson Novembertävling, lång H40 10/11  
Julia Ahlbin Nordcupen E3 D16K 16/11  
Johan Langerak Nordcupen E3 H14 16/11  
Arne Kvanefalk Nordcupen E3 H14K 16/11  
Manne Hammarberg Nordcupen E3 H12K 16/11  
Erik Bovallius Nordcupen E3 H10 16/11  
Rebecca Waldenfjord Nordcupen E4 D16 23/11  
Julia Ahlbin Nordcupen E4 D16K 23/11  
Cornelia Stenback Nordcupen E4 D12K 23/11  
Elin Liljegren Nordcupen E4 D12K 23/11  
Johan Lundbäck Nordcupen E4 H12 23/11  
Erik Bovallius Nordcupen E4 H10 23/11  
Johan Langerak Nordcupen E4 H14 23/11  
Rebecca Waldenfjord Nordcupen E5 D16 30/11  
Victor Stålbo Nordcupen E5 H14K 30/11  
Cornelia Stenback Nordcupen E5 D12K 30/11  
Anton Silier Nordcupen E5 H12 30/11  
Jannick Brabie Nordcupen E5 U1 30/11  

 

Segertåget 2012
Segertåget 2011
Segertåget 2010

Uppdaterad: 2014-01-15 av Lars Palmqvist