Tävlingskalender 2022

Januari
Ons 12 Mareld Stockholm By Night, #33
Ons 19 19:00 VNC #315
Februari
Ons 2 19:00 VNC #4 (Skarpäng)17
Lör 5 Stockholm Indoor Cup, dag 1 INSTÄLLD
Sön 6 Stockholm Indoor Cup, dag 2 INSTÄLLD
Ons 9 Mareld Stockholm By Night, #4 (Lilljanskogen)13
Ons 16 VNC #5 (Grimsta)16
Mars
Ons 9 19:00 Mareld Stockholm By Night, #5, final (Bögs Gård)5
Ons 16 19:00-20:45 VNC#6, Vinternattcup (Hansta, Hägerstalund)19
Lör 19 Kringelträffen, dag 1, medel (Järna)45
Sön 20 Kringelträffen, dag2, lång (Järna)17
Fre 25 20:00 Nyköpingsnatten (Nävekvarn)
Sumpnatta (Ursvik)10
Lör 26 11:00 Nyköpingsorienteringen (Nävekvarn)58
Sön 27 09:30 Budkavle: Måsenstafetten (Nävekvarn)18L
April
Fre 1 20:15 Svartnatta (Ärla)4
Sön 3 Ormingemedeln (Orminge)57
Fre 8 21:00 Grymnatta11
Lör 9 Lännamedeln INSTÄLLD (Almunge)
Sön 10 Budkavle: Rånässtafetten (Rånäs)5L
Ons 13 Norrsken Stockholm Urban O Series, #1, medel (Skarpnäck)
Tor 14 21:00 Ravinen, natt7
Fre 15 Budkavle: Stigtomtakaveln (Gromossen)
Lör 16 Budkavle: Stigtomtakavlen, individuella öppna klasser (Gromossen)
10:00 Ravinen, långdistans13
Sön 17 Attunda OK, medel (Nordvästra Järvafältet)29
Mån 18 10:30 Enenracet2
Järfälla OK, lång (Bruket)29
Ons 20 Tiomilarepet
Fre 22 21:30 SM, natt (Swedish League, #3) (Godegård)10
Uppsala möte, natt2
Lör 23 IFK Tumba, medel1
12:00 Uppsala möte, medel45
Sön 24 Swedish League, #4, medel + Zinkgruvemedeln (Zinkgruvan)13
Uppsala möte, lång34
Mälarhöjdens IK, lång (Sibble)10
Lör 30 Arosträffen5
10:00 Roslagshelg, dag 1, lång16
Hågelbydubbeln, dag 1 (Hågelby, Tumba)39
Maj
Sön 1 10:00 Klemmingekampen1
Silverjakten3
10:00 Roslagshelg, dag 2, medel9
Hågelbydubbeln, dag 2 (Hågelby, Tumba)35
Tor 5 18:00 Ungdom: Ungdomsserien #1, krets Norr 2100
Lör 7 10:00 Budkavle: Tiomila i Ånnaboda, Örebro (Ånnaboda)9L
Ons 11 DM, sprint, Stockholm83
Lör 14 SM, knockout-sprint (Göteborgs)2
Sön 15 08:30 SM, sprint (Göteborgs)10
Budkavle: Sommarläger, stafett6L
Tis 17 Ungdom: Ungdomsserien #2, krets Norr 267
Ons 18 18:30 Stockholm City Cup, #1 (Stockholms södra)57
Lör 21 JVM-test medeldistans5
09:00 IFK Lidingö, dag 1, sprint24
Sön 22 IFK Lidingö, dag 2, sprint18
Tis 24 Stockholm City Cup, #2 (Tantolunden)31
Juni
Ons 1 Stockholm City Cup, #3 (Karlberg)14
Lör 4 SM, ultralång (Edsbyn)3
Sön 5 11:00 Budkavle: Centrum Teamsprint2L
Mån 6 10:00 Mälarhöjdens IK, knockout-sprint
Lör 11 10:00 Slottssprinten, Sigtuna (Wenngarns slott)7
13:30 Budkavle: Slottssprintstafetten, Sigtuna (2-manna) (Wenngarns Slott)
Ons 15 Norrsken Stockholm Urban O Series, #1, medel
Juli
Lör 2 Budkavle: SM, sprintstafett (Linköpings)
Mån 4 Trekvällars, etapp 1, lång
Tis 5 Trekvällars, etapp 2, medel
Ons 6 Trekvällars, etapp 3, lång
Lör 9 18:00 Eskilstuna Weekend
Tis 12 Hellas, mastloppet
Tis 19 Roslagskvällar, dag 1, medel
Ons 20 Roslagskvällar, dag 2, sprint
Lör 23 Stockholm City Race (Södermalm)
Sön 24 Budkavle: O-Ringen Uppsala, Bagheerastafetten
Mån 25 O-Ringen Uppsala
Augusti
Ons 10 Norrsken Stockholm Urban O Series, #6, medel (Högsätra, Lidingö)
Fre 12 Mot Centrum
Lör 13 Golden Weekend, dag 1
VÖOL-dubbeln
Sön 14 Golden Weekend, dag 2
Måsracet
Ons 17 Melkers minne
Lör 20 Långhundradubbeln
Waxholms OK, lång (Bågesund)
Sön 21 Sundbybergs IK, medel
Ons 24 Ungdom: Ungdomsserien, regiontävling norr
Lör 27 DM, lång, Stockholm (Lill-Brevik, Värmdö)
Sön 28 DM, medel, Stockholm (Lill-Brevik, Värmdö)
September
Fre 2 DM, natt, Stockholm
Sön 4 Budkavle: DM, stafett, Stockholm
Fre 9 Ungdom: Ungdoms-SM, sprint (Högdalen)
Lör 10 Ungdom: Ungdoms-SM, lång (Gålö)
SM, lång (Fjällgrycksbo)
Sön 11 Budkavle: Ungdoms-SM, distriktsstafett (Gålö)
Ons 14 Norrsken Stockholm Urban O Series, #7, medel (Hjorthagen)
Fre 16 SM, medel (Orsa Grönklitt)
Veteran-SM, sprint (Vetlanda)
Lör 17 Veteran-SM, medel (Fagerhult)
Sön 18 BVSOK/MSOK, medel
Budkavle: SM, stafett (Orsa Grönklott)
Veteran-SM, lång (Fagerhult)
Lör 24 Budkavle: Österåkerskavlen
OK Österåker, medel
Ons 28 Natti natti
Oktober
Lör 1 Ungdom: Ungdomsseriefinalen
Lör 8 09:00 Budkavle: 25manna (Flemingsberg)
Sön 9 25mannamedeln + Swedish League, #8 (WRE)
Tor 13 Norrsken Stockholm Urban O Series, #8, medel (Finnboda)
Fre 21 Haningenatten
Lör 22 Budkavle: Haninge sprintstafett
Swedish League, #9, medel (Strängnäs)
Sön 23 Oktoberracet
Swedish League, #10, jaktstartsfinal, avkortad lång (Strängnäs)
Swedish League, #10, final, jaktstart (Strängnäs)
November
Lör 5 Rodhenloppet
Sön 6 Höstlunken
Lör 12 Novembertävlingarna, medel
Sön 13 Novembertävlingarna, lång
Ons 16 Mareld Stockholm By Night, #1
Lör 19 Fakiren
December
Ons 7 Mareld Stockholm By Night, #2